Włosy jesienną porą
włosy kobieta

Jesienne „gubienie” włosów to fizjologiczna norma. Utrata witalności naszych włosów, przetłuszczanie się, łupież nie zawsze są błędami w pielęgnacji. Jesienne osłabienie włosów mogą powodować nasze hormony. Weźmy taki estrogen, który latem dzięki słońcu jest wydzielany w większej ilości, a porą jesienną się zmniejsza, a wzrasta wydzielanie testosteronu, który poniekąd powoduje gubienie starych włosów, a porost nowych. Jeśli proces ten nie przedłuża się w nieskończoność, a wypadanie jest powiedzmy „w normie”, czyli nie wyciągamy ich garściami - to bądźmy cierpliwi, bo okres ten minie. Gdy jednak czas wypadania wydłuży się do miesięcy wiosennych to, powinniśmy udać się do specjalisty. Jesień to czas przejściowy; zmienia się całkowicie pogoda, otoczenie i zmienia się także nasza skóra głowy. Po lecie skóra głowy potrzebuje solidnej dawki nawilżenia i witamin, a masaż skóry głowy dodatkowo pobudzi ukrwienie i wzmocni cebulki włosów.

włosy jesien

Może warto pomyśleć o zmianie szamponu na łagodniejszy, który nie podrażnia i nie wysusza skóry. To podstawa w ochronie przed wypadaniem. Ziołowe preparaty mające w składzie pokrzywę mogą okazać się rozwiązaniem dla wypadających włosów. Sprawdź czy nie używasz szamponów do włosów przetłuszczających się, gdy tak naprawdę masz włosy mieszane. Włosy mieszane, czyli tłuste u nasady i suche na końcach. Takie włosy szybko tracą świeżość i formę. Są najczęstszym rodzajem włosów i jak to zwykle bywa - najbardziej uciążliwym, wymagają bowiem używania kilku preparatów - innego do mycia włosów, innego do odżywiania końcówek. Włosy przetłuszczające się często są naelekryzowane i deformują się pod nakryciem głowy. Powinniśmy sięgnąć po szampony ziołowe, bez żadnych olejków i składników zapachowych. Włosy suche natomiast, to one najczęściej są łamliwe, kruche i matowe, więc potrzebują odpowiedniego nawilżenia i odżywienia, a często regeneracji. I znów zalecane są delikatne szampony, najlepiej ziołowe o jak najmniejszym składzie. W technice mycia powinniśmy uwzględnić dokładne mycie skóry głowy (skalpu), a nie samych włosów po długości.Taka technika zapobiegnie nadmiernemu wysuszaniu się włosów.

kobieta włosy

Aby dopełnić pielęgnacji stosujemy balsamy i odżywki, ale musimy przy tym pamięta , że balsam daje naszym włosom jedynie łatwość w rozczesywaniu, wygładza łuski włosa i na tym rola jego się kończy. W odżywkach jednak możemy dostać sporą dawkę regeneracji i odżywienia, ale pamiętajmy jak je stosowa : zawsze na końcówki włosów, nigdy na skórę głowy bezpośrednio, ponieważ włosy zaczną się przetłuszczać.